Hedf Sentetik Çim
Anasayfa menu cizgi Turkish menu cizgi English
 
 
  sentetik suni çim hedef çim
Tel   ( 0212 )  299 71 30 Pbx
 
 
Anasayfa menu cizgi Ürün Gruplarımız menu cizgi Referanslarımız menu cizgi Teknoloji menu cizgi Belgelerimiz menu cizgi Resim Galerisi menu cizgi İletişim
 
Teknoloji

Günümüzde  olumsuz iklim koşullarının getirdiği birçok nedenlerden dolayı doğal çim üretmek ve yaşatmak neredeyse imkânsız bir hale gelmiştir. Bunların en başında büyük bir hızla artan dünya nüfusuna paralel oranda daralan yeşil alanlar, küresel ısınma, çok hızla tükenen su kaynakları, asit yağmurları v.b. g,b, nedenlerden dolayı 20. yüzyılın ortalarında suni çim üretme gereksinimini beraberinde getirmiştir.

İlk olarak; o günün mevcut koşullarında % 100 poliproplen veya %100 naylon elyaflar ile ince denyelerde iplikler üretilmiş bunlar 1.600/1 D.tex  -  2.200/1 D.tex gibi ve bugün bu iplikler ile balkon halısı olarak nitelendirdiğimiz kısa havlı dekoratif amaçlı suni çimler üretilmiştir. Bu ürünlerin gördüğü talep üzerine üretimlere hız verilmiş rekabet ortamı oluşmuş ve beraberinde üreticiler daha farklı ürün arayışlarına girmişlerdir.

Sürekli yoğunlaşan talep üzerine iplik üreticileri mevcut teknolojileri ile çok büyük ölçeklerde hatalı ürünler üretmeye başladılar. Bunlar renk abrajları, dokuma makinelerinde yaşanan statik elektriklenme sorunları gibi birçok olumsuzluklardı. Bu sorunları bir nebze ortadan kaldırabilmek amacı ile farklı arayışlara girilen bir dönemde  dokuma  makinelerinde yapılan  bir denemeyle  T.T.C ( bu günkü Ten Cate Thiolon B.V.)  ilk çalışmalarını  gerçekleştirdi. Hatalı iplikleri iki kat bükerek 4400/2 D.tex makine iplikleri haline dönüştürerek iplik hatalarını büyük ölçüde ortadan kaldırdı.

Yeni çözüm  arayışları sürerken ilk öneri iğne aralıklarını açmak olarak geldi. Çok mantıklıydı hemen uygulamaya alındı. Ardından bu açıklıkları kapatabilmek için hav boyları yükseltildi. Bütün bu çalışmaların neticesinde 15 mm kumsuz tenis, 15 mm az kumlu tenis, 17 mm kumlu tenis, 20 mm kumlu Hokey sentetik spor zeminleri elde edilmiş oldu. Spor alanlarından gelen yoğun talep üzerine iplik deneyleri daha da geliştirilerek 5.000/1, 6.600/1, 7.400/1 ve 8.800/1 D.tex  %100 Poliproplen iplikler üretilmeye başlandı. Bütün bu gelişmeler ile birlikte 26 mm kumlu futbol halıları da doğmuş oldu.                                                                    

Bütün dünyada bir çığ gibi büyüyen sentetik spor zeminleri pazarı, üreticileri daha iyileri arama, geliştirme yolunda inanılmaz yatırımlara ve Ar-Ge çalışmalarına zorladı ki dünya da yalnızca sektöre özel uluslar arası laboratuarlar oluşturuldu. Poliproplen ipliklerden ve kuartz kumdan kaynaklanan yaralanmalar ve negatif değerlendirmeler üzerinde bir dize deney ve araştırmalardan sonra daha yumuşak ve kaygan olan polietilen iplikler poliproplenlerin yerini aldı. Bu arada iplik deneyleri de hep yukarıya doğru çıkarak 11.000/1 D.tex  - 12.000/6 D.tex lere  kadar ulaştı. Tabi ki  bununla birlikte  suni çim hav boyları da 30 mm -  35 mm  -  40  mm derken 55 mm  ve  60 mm e kadar ulaştı. Bugün profesyonel stadyumlara da uygulanan kumlu ve granüllü sentetik futbol zeminleri spor dünyasında yerini almış oldu.Tüm bu yoğun çalışmaları takriben sektörün dünya liderleri de kendilerine özgü iplik karakterleri geliştirerek patentlerini aldılar.    

 
     
     
    www.hedefsentetik.com.tr

Suni Çim Ürün Gruplarımız

  Diğer Hizmet Alanlarımız   Garanti Şartları ve Kullanma Klavuzu

 

 
- Suni Çim Ürün Garanti Belgesi
- Suni Çim Bakım ve Kullanım Talimatı
- Suni Çim Kullanım Kılavuzu

tel  
     
mail   info@hedefcim.com
     
 
Copyright © 2013 HEDEF GRASS. All Rights Reserved.